Zielonej herbaty – po japońsku “oocha” – jest wiele rodzajów. Żadna z tych, których do tej pory próbowałem, nie przypomina jednak słomianego napoju pod nazwą “herbata zielona”, jaki podaje się w polskich kawiarniach. Jakież było moje zdziwienie, gdy kupiwszy po raz pierwszy butelkę z automatu, zamiast czegoś herbacianego moje podniebienie zaatakował dziwny smak podobny do spalonych orzechów ziemnych.

Na co dzień najczęściej spotykam podawaną gratisowo w żetonowych restauracjach „zieloną herbatę”, która swoimi właściwościami przypomina rdzawą wodę. Są jeszcze bary sushi, gdzie trafić można na coś bardziej wykwintnego – proszkową lub zamkniętą w torebkach „regularną zieloną”. Restauracyjne herbaty różnią się nie tylko wyglądem, ale i smakiem – te z rodziny rdzawej wody zalatują orzechami, regularna zielona to smakowa podróż kosiarką do trawy. Żartuję sobie trochę, znawcy niech się nie obruszają – doskonale wiem, iż moja „żadna” wiedza jest wynikiem ignorancji. Tak, jak to ma miejsce w kochanej Polsce, mimo iż rodzajów jest wiele, to w końcu i tak na wszystko wołamy „herbata”.

Maccha to inna historia – towar najwyższej jakości. Godne uwagi miejsca jej produkcji można policzyć na palcach jednej ręki, przez co ma ona status luksusowej i jest dość droga. Jedna z najbardziej uznanych wytwórni znajduje się w pobliskim Kioto, dzięki czemu dane mi było spróbować, jak to naprawdę smakuje – bardzo charakterystycznie i interesująco* (koniec recenzji ;) ). Dzięki oryginalnemu aromatowi, jak i wysokiemu statusowi w hierarchii typowo japońskich specjałów oraz wreszcie nieokiełznanej wyobraźni Japończyków – powstaje wiele produktów “o smaku maccha” i choć do herbaty im daleko, potrafią dostarczyć nie lada wrażeń smakowych. Po konkrety zapraszam do galerii!


* Co nie znaczy „smaczny”. Trzeba trochę poćwiczyć, aby go docenić – jak ze wszystkim tutaj.

Pozostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany, by móc komentować. Zaloguj się »

Wszystkie materiały znajdujące się na tej stronie objęte są prawami autorskimi.
Wykorzystywanie ich bez zgody i wiedzy autora jest zabronione.